Marmur

Galeria marmuru

« 1 z 3 »

Jaki marmur kupujemy

Marmur w ilościach hurtowych można kupić postaci wielkogabarytowych bloków o wadze kilku ton. Do transportu takich ilości niezbędne są odpowiednie maszyny.

Firmy kamieniarskie tną bloki na płyty o grubości od 2-3 cm, wówczas poddawane są one dalszej obróbce. Waga płyt o takiej grubości przekracza często kilkaset kilogramów i montowanie ich na powierzchniach pionowych wymaga odpowiedniej konstrukcji, na której osadza się kamień. Płyty marmurowe można też dostać w postaci płytek podobnych do płytek ceramicznych o grubości od 1-2 cm i kilku wymiarach 60×60 cm, 60×30 cm, 60×20 cm lub 30×30 cm. W takiej postaci marmur na ścianie można układać jak płytki z zastosowaniem odpowiedniego kleju. Takie rozwiązanie obniża koszt powierzchni marmurowej, ułatwia transport oraz montaż.

Mocowanie płytek z marmuru

Do klejenia płytek marmurowych stosujemy kleje, których producent wyraźnie określa, że są przeznaczone do kamienia naturalnego. Przy klejeniu płytek o grubości 1 cm należy zwrócić uwagę na kolor kleju. Klej powinien mieć kolor podobny do koloru marmuru. Cienki marmur w zależności od gatunku może być w niektórych miejscach prawie przeźroczysty.

Marmur
Kominek z marmuru

Płyty i płytki z marmuru najczęściej stosuje się do ozdabiania ścian. Marmur montuje się najczęściej na ścianie pomiędzy szafkami kuchennymi, jako obudowy kominków lub stopnie schodów wewnętrznych. Marmur jako kamień naturalny jest odporny na działanie wysokiej temperatury. Jest tańszy od granitu a piękne wzory marmuru spełniają funkcje ozdobne. Marmur jest jednak kamieniem dość kruchym i nie jest  odporny na poplamienie, więc rzadko jest stosowany na blaty kuchenne. Nie powinno się go stosować na schody zewnętrzne i nagrobki, ponieważ może się przebarwiać.

Jak pielęgnować marmur

Po zamontowaniu blatów lub schodów o powierzchniach marmurowych należy raz czy dwa razy do roku impregnować specjalnymi preparatami do marmuru. Zabezpieczą one powierzchnię przed wchłanianiem zanieczyszczeń. Trwałość powierzchni marmurowych to kilkadziesiąt lat.

Cena marmuru

Cena jest uzależniona od kraju pochodzenia, najdroższe marmury to włoskie i hiszpańskie. Najtańsze to te pochodzące z Chin, Indii czy Turcji.

Cena uzależniona jest także od rodzaju, grubości i wielkości płytki. Małe płytki mozaikowe to koszt około 100 zł/m2. Natomiast płytki większe o grubości od 1-2 cm kosztują około 200 zł/m2. Ceny za płyty marmurowe w zależności od gatunku i wielkości mieszczą się w granicach 400-1000 zł/m2.

Usuwanie plam z marmuru

Jeżeli przydarzy nam się plama to miejsce poplamione dokładnie czyścimy ściereczką z octem a następnie nakładamy odpowiedni preparat dobrany do rodzaju przebarwienia. Potem miejsce plamy przykrywamy szczelnie folią, oklejamy taśmą i zostawiamy na 3 dni. Bardzo ważne aby na plamy i przebarwienia stosować tylko produkty przeznaczone do marmuru.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!