Jak montuje się blat kamienny

Jak zamontować blat kamienny –co wpływa na cena montażu.

Z jakich etapów składa się montaż blatów kamiennych. W jaki sposób zamontować blat kamiennyblat kamienny

Z punktu widzenia klienta montaż blatu kamiennego jest sprawą nieskomplikowaną. Przecież wystarczy go wnieść i położyć na istniejących już meblach. Cała operacja to jakieś 30-60 minut więc w czym tu problem? Klientów też dziwi cena którą muszą zapłacić za montaż skąd ta cena się bierze?

Pierwszy etap montażu – transport kamiennych blatów do klienta.

Blaty kamienne transportuje się na dostosowanym do tego samochodzie. Platforma auta nie jest zabudowana gdyż nie ma takiej potrzeby. Wszak blaty kamienne są odporne na działanie wody. Sam transport blatu odbywa się w pozycji pionowej na specjalnym stojaku. Blatów kamiennych nie możemy transportować w pozycji na płask gdyż ich waga i wstrząsy jakie powstaną podczas transportu mogą spowodować ich pęknięcie. Pęknięcia powstają w miejscach blatu które są osłabione czyli w wycięciach na zlew i płytę gazową czy indukcyjną.

Rozmiar samochodu i jego ładowność tez nie są przypadkowe. Niektóre pojedyncze blaty mogą mieć długość ponad 3 metrów i szerokość około 80 cm więc powierzchnia platformy samochodu musi być odpowiednio duża. Musimy też zdawać sobie sprawę z wagi blatów o takich rozmiarach która może wynieść nawet 250 kg. Aby taki ciężar ściągnąć z auta i nierzadko wnieść na czwarte piętro po schodach potrzeba czterech osób.

Wszystko to sprowadza się do wniosku że bez odpowiedniego sprzętu oraz wystarczającej ilości osób samodzielny montaż blatu staje się niemożliwy.

Drugi etap – czyli wniesienie blatu kamiennego

Blaty kamienne najczęściej montuje się w łazienkach i kuchniach. Blaty łazienkowe są najczęściej wąskie i mogą być co najwyżej długie ale z reguły są w miarę lekkie i ich wniesienie nie stanowi problemu. Gorzej ma się sprawa z blatami kuchennymi. Długość trzech metrów i ciężar ponad dwustu kilogramów i gładka powierzchnia to suma trzech poważnych problemów transportowych związanych z blatami kamiennymi. Wnoszenie elementów o takiej wadze ręcznie a dodając do tego wąskie klatki schodowe nie mówiąc już o wąskich korytarzach w mieszkaniach jest czynnością w której trzeba mieć po prostu wprawę. Wiedzieć jak złapać w którym miejscu jak obrócić blat aby się po prostu zmieścił. Przydają się też specjalne przyssawki podobne do tych które używa się do przenoszenia tafli szkła, jednak przyssawki kamieniarskie mają większą siłę sącą aby

Przy transporcie blatu jest jeszcze jedna rzecz z której zdaje sobie sprawę może jeden na 100 klientów. Za uszkodzenia blatu podczas transportu odpowiada zakład kamieniarski. Jeżeli klient zdecyduje się samodzielnie montować blat to jego uszkodzenie może spowodować że będzie musiał kupić nowy na swój koszt. Jeżeli ekipa kamieniarska uszkodzi blat podczas transportu to koszt nowego blatu klienta już nie będzie interesował. A strata zakładu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Wniesienie blatu jest na tyle skomplikowaną operacją że wcześniej trzeba pomierzyć rozmiar windy, szerokość korytarzy aby nie okazało się że blat w tych rozmiarach nie jest możliwy do wniesienia i dany element skończy w młynie i trzeba będzie zrobić nowy. Z mniejszych elementów.

Trzeci etap – montaż na szafkach blatu kamiennego

Jeżeli blat dotarł już do kuchni to można przystąpić do finalnego montażu na meblach kuchennych. Blaty musi idealnie pasować do ścian. Niestety kąty w naszych mieszkaniach bardzo rzadko są kontami prostymi i trzeba to przewidzieć na etapie pomiarowania. Podczas pomiarów warto zrobić dokładny szablon przyszłego blatu z uwzględnieniem wszelakich rozbieżności kątów i krzywizn ścian. Dzięki tym czynnościom będziemy mieli blat idealnie dopasowany.

Czwarty etap – impregnacja

Jeżeli blat jest już zamontowany to każdy szanujący kamieniarz powinien go zaimpregnować. Impregnacja zatyka naturalne pory kamienia i zapobiega powstawaniu plam.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!