Jaki parapet wybrać. Z konglomeratu czy parapety kamienne

Parapety oprócz funkcji użytkowych dobrze wyeksponowane są ozdobą każdego wnętrz. Mogą być dodatkiem do całej aranżacji lub tez dobrze wyeksponowane głównym jej elementem. Powszechne jest stawianie na nich kwiatów. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego że parapet pełni ważną funkcję w ogrzewaniu mieszkania. Nagrzane parapety kamienne akumulują ciepło i nawet kiedy metalowy grzejnik jest już zimny one cały czas oddają to ciepło do otoczenia.

 

W budownictwie obecnie stosuje się różnego rodzaju parapety.parapety kamienne W salonach z oknami najczęściej mamy wybór od tych najprostszych wykonanych z blachy na którą nanosi się cienką warstwę PCV. Następne wykonane z blatów lub pogrubionych płyt meblowych do tych najlepszych z konglomeratów i kamieni naturalnych.

Parapety drewniane

Wykonane z tzw. klejonki lub rzadziej z drewna litego. Niewątpliwie dodają aranżacjom „ ciepła” Drewno jako materiał naturalny jest piękne i efektowne. Jednak polakierowane i wystawione na działanie promieni UV będzie ciemnieć. Jeżeli na takim parapecie postawimy doniczki z kwiatami to pod doniczkami zrobią się nieestetyczne odbarwienia.

Parapety z laminatów

Zarówno te wykonane z blatów kuchennych i płyt meblowych wyglądem przypominają drewno. Są ładne jednak sam laminat od ceramicznych doniczek może się rysować. Dodatkowo boki parapetów są obcina się pod kontem prostym a następnie oklejane taśmą PCV. Do ich zalet zapewne należy to że wyglądają „prawie” jak te z drewna naturalnego lub kamienia i są relatywnie tanie.

Parapety z konglomeratu

Parapety z konglomeratów możemy podzielić na dwa rodzaje w zależności od użytej skały na granitowe i marmurowe. Konglomeraty to zmielony kamień z dodatkiem żywicy epoksydowej. Do podstawowych zalet parapetów z konglomeratów należ ich duża wytrzymałość na czynniki chemiczne. Brak zmian ich wyglądu pod wpływem promieni UV i ciepła. A dodatkowo bardzo duża gama kolorów i wzorów przypominających naturalne marmury i granity. Jednak wytrzymałość mechaniczna i chemiczna blatów z konglomeratów jest niższa niż blatów z kamienia naturalnego. Jednak biorąc pod uwagę miejsce montażu nie ma to chyba większego znaczenia.

Parapety kamienne – naturalne 

Marmur i granit to podstawowe kamienie wykorzystywane do produkcji parapetów kamiennych. Naturalne piękno utrwalone w kamieniu ich struktura ziarna i użylenie sprawia że wnoszą do pomieszczeń coś szlachetnego. Dodatkowo są bardzo trwałe. Tutaj należy podkreślić to że parapety granitowe są zapewne twardsze i bardziej odporne od tych marmurowych jednak marmur jest skałą o bardziej atrakcyjnym wyglądzie.

Konglomerat czy kamień naturalny na parapety kamienne – co wybrać?

Same właściwości mechaniczne i chemiczne parapetów z konglomeratów i kamienia naturalnego to praktycznie to samo. A minimalne różnice ze względu na umiejscowienie i sposób korzystania z parapetów nie mają zasadniczego znaczenia.

Podejmując decyzję jaki parapet kamienny  wybrać z konglomeratu czy kamienia naturalny musimy zdawać sobie sprawę że jednak kamień naturalny jest materiałem drogim ale też niepowtarzalnym i pięknym. Natomiast konglomeraty posiadają mnóstwo odmian i kolorów a często cena tych których barwa i użylenie jest wyszukana może być wyższa od parapetów z kamienia. Tutaj tak naprawdę wybór uzależniony jest od gustu klienta.

Galeria parapetów

Szybki kontakt!
+
Wyślij!