Nagrobki / Katowice

Jeżeli mają Państwo pytania lub chcą poznać naszą ofertę osobiści. Lub poprostu porozmawiać i zasięgnąć rady. Lub się umówić na bezpłatna wycenę i pomiar.
Proszę wypełnić dane kontaktowe, skontaktujemy się z Państwem lub zadzwonić na numer.

Całość procesu realizacji zamówień wykonujemy u Klientów. Zawsze spotykamy się w miejscu inwestycji. Wcześniejsze wyceny wykonujemy poprzez telefon lub mailowo.

 

tel. kom. 504136974


Nagrobki Katowice obsługujemy cmentarze przy ulicach: Brynickiej, Cmentarnej, Francuskiej, Gliwickiej, Józefowskiej, Le Ronda, Pośpiecha, Sienkiewicza, Wróblewskiego.

Obsługujemy też cmentarze w miastach: Sosnowiec, Chorzów, Ruda Śląska, Mysłowice, Świętochłowice, Siemianowice, Dąbrowa Górnicza, Czeladź, Będzin, Jaworzno, Tychy, Zawiercie, Zabrze, Gliwice, Pyskowice, Knurów, Bytom, Mikołów, Łaziska,

Katowickie cmentarze

Katowice to niewątpliwie jedno z najwarzniejszych miast w Polsce. Ma swoją historię krótką bo krótką ale bogatą. Historie miasta można też poznawać przez historie cmentarzy i ludzi na nich pochowanych. Katowice mają 23 cmentarz. Na wielu możemy podziwiać piekne nagrobki, pomniki cmentarne. Najważniejsza Katowicka nekropolia to nie ta największa którą jest cmentarz komunalny przy ulicy Murckowskie ale cmentarz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny znajdujący się przy ulicy Francuskie.
Znajdziemy tu groby Wojciecha Korfantego, Józefa Rymera, Józefa Ziętka.

Historia cmentarzy

Cmentarz przy ulicy Francuskiej

Nagrobki Katowice
nagrobki Katowice

W średniowieczu i do XVIII-wieku miejscem Ostatniego pochówku były cmentarze które były położone przy kościołach. W obecnych czasach możemy spotkać ten sposób pochówku zmarłych w małych miejscowościach. Tak jak to ma miejsce w Poniszowicach. Wraz ze wzrostem liczby ludności miast cmentarze zaczęto umiejscawiać poza miastami gdzie mogły się swobodnie rozrastać. W Katowicach najstarsze pochówki miały przy kościele który kiedyś stał w Bogucicach. Przy ulicy Gliwickie w 1860 roku powstał pierwszy cmentarz należący do parafii Mariackiej 1870 powstaje kolejny przy ulicy francuskiej. Obecnie jest to cmentarz podzielony na część katolicką i protestancką i jest najbardziej zabytkową nekropolią w Katowicach na której ostatni spoczynek znalazło 6 tysięcy zmarłych a wśród nich pochowani są wielcy Ślązacy.
Wejście od ulicy francuskiej to okazała bram. Ksiądz Józef Cieśla jest fundatorem kaplicy cmentarnej. Przy głównej alei zasłużonych znajdziemy groby: Wojciecha Korfanteg, Józefa Rymera, Józefa Ziętka, Adam Didur, Kazimierz Popiołek, Wilhelm Szewczyk.

Cmentarz przy ul. Henryka Sienkiewicza w Katowicach

nagrobki Katowice
Grób Wojciecha Kilara
Nagrobki Katowice
Grób Zbigniewa Cybulskiego

Jest to też jedna z najważniejszych nekropoli Katowic. Znajduje się prawie w samym centrum Katowic. W zasadzie graniczy z Archikatedra Chrystusa Króla. W tym przypadku wydaj nam się że mamy do czynienia z jednym cmentarzem a tak naprawdę są to dwa osobne cmentarze zarządzane przez dwie parafie: Katedralną i Piotra i Pawła.
Cmentarz ten został założony w 1911roku. W okresie międzywojennym na cmentarzu wybudowano ceglaną kaplicę. Znajduje się tu wiele zabytkowych nagrobków i pochowane jest wiele znanych osób między innymi: Krystynę Bochenek, Arka Bożka, Zbigniewa Cybulskiego, Wojciecha Kilara, Stanisława Ligonia, Alfreda Szklarskiego i wielu innych

Cmentarz Żydowski przy ul. Kozielskiej

Jest to jeden z najstarszch cmentarzy Katowiic pierwszy pochówek miał tutaj miejsce w 1869 roku. Jest to cmentarz z którego istnienia Większość Katowiczan nie zdaje sobie nawet sprawy. Cmentarz jest otoczony wysokim murem i raczej nie jest dostępny. W latach przedwojennych był głównym miejscem pochówku osób wyznania mojrzeszowego w Katowicach. Na cmentarzu zanjduje się okazały dom pogrzebowy. Miejsce pochówku znaleźli tu osoby narodowości Żydowskiej których losy splotły się z historią Katowic.
Znajdują się tutaj grobowce rodzin Goldsteinów, Schalschdów, Grunfeldów, Jacoba Cohna

Szybki kontakt!
+
Wyślij!