Jak czyścimy nagrobki granitowe, piaskowca, marmuru, lastryko

 Nagrobki granitowe, marmurowe, lastryko, piaskowca wymagają pielęgnacji dostosowanej do rodzaju materiału.

Nagrobki granitowe
Nagrobki granitowe

Sposoby czyszczenia wodą szczotką i płynem do mycia naczyń mogą uszkodzić niektóre powierzchnie. A wosk rozlany na płycie nagrobka i jego niewłaściwe czyszczeni może spowodować trwałe uszkodzenie płyty.

Święto Wszystkich Świętych to czas w którym odwiedzamy groby naszych bliskich a wcześniej staramy się dokładnie posprzątać. Jeżeli wybieramy się na cmentarz na sprzątanie grobów to warto zastanowić się co ze sobą zabrać a wszystko uzależnione jest od materiału z którego grób jest zrobiony. Do każdego rodzaju pomnika są inne środki czyszczące

  • Nagrobek z lastryko

Do niedawna lastryko było materiałem który był najczęściej wykorzystywany do produkcji nagrobków. Niestety lastryko jest materiałem o dużej higroskopijności tj. jest podatny na wchłanianie wilgoci. Nagrobki z lastryko łatwo się przebarwiają od liści, mchu, wosku, kwiatów i wiązanek położonych na grobie.

Do czyszczenia grobu z lastryko potrzebujemy: ciepła wodę, szczotkę, sodę oczyszczoną, płyn do myci naczyń, preparat do czyszczenia na bazie silikonu lub oleju.

Plamy czyścimy ciepła wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeżeli plamy nie chcą zejść to sypiemy na nie sodę oczyszczoną i trzemy szczotką. Po wymyciu i wysuszeniu nagrobka należy go natłuścić.

  • Nagrobki granitowe

Obecnie nagrobki granitowe są najczęściej stawiane. Powodem tego jest to że granit jest materiałem bardzo twardym, mało nasiąkliwym, nie wchłania wilgoci, odpornym na warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju.

Nagrobki granitowe czyścimy: ciepła wodą, octem, płynem do zmiękczania tkanin lub płynem do mycia naczyń, gąbką.

Nagrobek granitowy po pierwsze trzeba dobrze umyć gąbką, roztworem ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Aby granit błyszczał myjemy go roztworem octu z wodą. Na rynku są dostępne specjalne środki do impregnacji granitu. Zatykają one naturalne pory występujące na powierzchni kamienia i przyczyniające się do powstawania jego przebarwień.

Usuwanie wosku z pomnika granitowego zaczynamy od polania miejsca zabrudzenia bardzo gorącą wodą . Stopiony wosk ścieramy ściereczka. Resztę delikatnie ścieramy np. miękkim drewnem. Na tłustą plamę lejemy chlorek metylu. Na koniec na odbarwione miejsce polewamy sok z cytryny lub kwasek cytrynowy.

  • Pomniki marmuru

Marmur to skała wapienna która w warunkach atmosferycznych ulega szybkiej erozji. Obecnie prawie się nie wykonuje nagrobków z marmuru ponieważ ich żywotność jest bardzo krótka. Istniejące nagrobki i rzeźby z marmuru czyścimy: ciepłą wodą, woda utlenioną, płynem do mycia naczyń, sodą oczyszczoną, gąbką.

Marmur jest skał bardzo porowatą podatna na wchłanianie wilgocia co zatym idzie na powstawanie plam. Myjemy go najlepiej ściereczką z mikrofibry i i roztworem płynu do mycia naczyń. Do plam rdzy stosujemy pastę z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Do czyszczenia powierzchni marmuru nie stosujemy substancji kwaśnych typu ocet czy kwasek cytrynowy mogą one powodować powstawanie plam. Nagrobek marmurowy po czyszczeniu warto zaimpregnować.

  • Czyszczenie pomnika z piaskowca

Piaskowiec to materiał który jest:

  • ognioodporny
  • mrozoodporny
  • kwasoodporność

Jednak pomimo tych zalet wymaga regularnej pielęgnacji!

Przed czyszczeniem pomnika z piaskowca powinniśmy przygotować: ciepłą wodę, środek do czyszczenia piaskowca, gąbkę, miękkie drewno. Pomnik z piaskowca na początku obficie oblewamy letnią wodą, najlepiej z dodatkiem wody z płynem do mycia naczyń. Mech z pomnika usuwamy po namoczeniu miękkim drewnem.

 

Inspiracje nagrobki

Please follow and like us:
error
Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Facebook
Twitter