Jak czyścimy nagrobki granitowe, piaskowca, marmuru, lastryko

 Nagrobki granitowe, marmurowe, lastryko, piaskowca wymagają pielęgnacji dostosowanej do rodzaju materiału.

Nagrobki granitowe
Nagrobki granitowe

Sposoby czyszczenia samą wodą, szczotką czy płynem do mycia naczyń mogą uszkodzić niektóre powierzchnie. A wosk rozlany na płycie nagrobka i jego niewłaściwe czyszczenie może spowodować trwałe uszkodzenie płyty.

Święto Wszystkich Świętych to czas, w którym odwiedzamy groby naszych bliskich. Zanim to nastąpi wcześniej staramy się dokładnie przygotować groby i je posprzątać. Wybierając się na cmentarz z zamiarem posprzątania grobów, warto wcześniej zastanowić się nad odpowiednimi środkami a wszystko uzależnione jest od materiału, z którego grób jest zrobiony. Do każdego rodzaju pomnika są inne środki czyszczące. Należy pamiętać, że jeden środek czyszczący nie będzie dobrym wyborem na każdy rodzaj kamienia.

  • Nagrobki z lastryko

Do niedawna lastryko było popularnym materiałem, który był najczęściej wykorzystywany do produkcji nagrobków. Niestety lastryko jest surowcem o dużej higroskopijności tzn. jest podatny na wchłanianie wilgoci. W chwili obecnej odchodzi się od tego materiału, wręcz niektóre zakłady kamieniarskie nie miały go w swojej ofercie. Kamień ten łatwo się przebarwia pozostawiając nieładne ślady od liści, mchu, wosku, kwiatów czy wiązanek położonych na grobie bądź zniczy.

Do czyszczenia grobu z lastryko potrzebujemy: ciepłą wodę, szczotkę, sodę oczyszczoną, płyn do mycia naczyń, preparat do czyszczenia na bazie silikonu lub oleju. Plamy czyścimy ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeżeli plamy nie chcą zejść to sypiemy na nie sodę oczyszczoną i trzemy szczotką. Po wymyciu i wysuszeniu nagrobka należy go natłuścić, co w efekcie nie daje zadawalających efektów. 

  • Nagrobki granitowe

Obecnie nagrobki granitowe są najczęściej stawiane, aby oddać cześć zmarłej osobie. Powodem tego jest to, że granit jest materiałem bardzo twardym, mało nasiąkliwym, nie wchłania wilgoci, odpornym na warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju.

Domowym sposobem nagrobki granitowe czyścimy: ciepła wodą, octem, płynem do zmiękczania tkanin lub płynem do mycia naczyń oraz gąbką. Najpierw kamień trzeba dobrze umyć gąbką, roztworem ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Do nabłyszczenia granitu stosujemy roztwór octu z wodą. Na rynku są także dostępne specjalne środki do impregnacji granitu. Zatykają one naturalne pory występujące na powierzchni kamienia i przyczyniające się do powstawania jego przebarwień.

Usuwanie wosku z pomnika granitowego zaczynamy od polania miejsca zabrudzenia bardzo gorącą wodą. Stopiony wosk ścieramy ściereczką. Jeśli to nie pomoże to resztę wosku delikatnie ścieramy np. miękkim drewnem. Na tłustą plamę lejemy chlorek metylu. Na koniec na odbarwione miejsce polewamy sok z cytryny lub kwasek cytrynowy.

  • Pomniki z marmuru

Marmur to skała wapienna, która w warunkach atmosferycznych ulega szybkiej erozji. Obecnie rzadko się wykonuje nagrobki z marmuru, ponieważ ich żywotność jest bardzo krótka. Istniejące nagrobki i rzeźby z marmuru czyścimy: ciepłą wodą, wodą utlenioną, płynem do mycia naczyń, sodą oczyszczoną i gąbką.

Marmur jest skałą bardzo porowatą podatną na wchłanianie wilgoci, co za tym idzie na powstawanie plam. Myjemy go najlepiej ściereczką z mikro fibry i i roztworem płynu do mycia naczyń. Do plam z rdzy stosujemy pastę z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Do czyszczenia powierzchni marmuru nie stosujemy substancji kwaśnych typu ocet czy kwasek cytrynowy, gdyż mogą one powodować powstawanie plam. Nagrobek marmurowy po czyszczeniu warto zaimpregnować.

  • Czyszczenie pomnika z piaskowca

Piaskowiec to materiał:

  • ognioodporny
  • mrozoodporny
  • kwasoodporny

Pomimo tych zalet wymaga regularnej pielęgnacji!

Przed czyszczeniem pomnika z piaskowca powinniśmy przygotować: ciepłą wodę, środek do czyszczenia piaskowca, gąbkę i miękkie drewno. Pomnik z piaskowca na początku obficie oblewamy letnią wodą, najlepiej z dodatkiem wody z płynem do mycia naczyń i czyścimy gąbką. Mech z pomnika usuwamy miękkim drewnem po uprzednim namoczeniu go wodą.

 

Inspiracje nagrobki

Szybki kontakt!
+
Wyślij!