Blaty kamienne. Jaki wybrać?

 Blaty kamienne – kto pyta nie błądzi!

1. Jakie blaty kamienne lepiej sprawdzą się w kuchni? Granitowe czy marmurowe?

Blaty kamienne
Blaty kamienne

Najlepszym kamieniem naturalnym wykorzystywanym na blaty kuchenne jest granit, natomiast marmur najczęściej możemy spotkać na ścianach i podłogach łazienek. Marmurowe blaty są dużo mniej trwałe, trzeba je regularnie poddawać konserwacji, ponieważ marmur pod wpływem substancji kwasowych (sok z kapusty, cytryny itp.) może się odbarwiać. Marmur to skała wapienna, która jest relatywnie krucha i może odprysnąć pod wpływem uderzenia. Granit jest skałą kwarcytową twardą, odporną na zarysowania i wysoka temperaturę. Granit ma też niską higroskopijność. Wszystkie te zalety powodują, że nie ma lepszego naturalnego kamienia na blat kuchenny niż granit.

2. Krojenie bezpośrednio na blacie granitowym. Odstawianie naczyń bezpośrednio na blat z kuchenki. Czy to możliwe?

Blaty granitowe to najtrwalsze blaty. W teorii możemy kroić bezpośrednio na blacie. Możemy być pewni, że nie powstaną głębokie i brzydkie zadrapania. Jednak mogą powstać mikrorysy, które będą widoczne przy odbiciu światła. Decyzję czy warto kroić bez deseczki pozostawiamy użytkownikom. Mniejszym problemem jest odstawianie gorących naczyń bezpośrednio na blat granitowy, gdyż jest kamieniem odpornym na temperatury. Jedynie trzeba pamiętać, że blat się lekko nagrzeje.

3. Uszkodzenia blatów kamiennych granitowych

Granit jest jednym z najtwardszych materiałów, dużo twardszy niż marmur. Granit powstał około kilka milionów lat temu pod gigantycznym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze w głębokich warstwach ziemi. To one ukształtowały jego właściwości mechaniczne i fizyczne. Przy normalnym użytkowaniu blatu granitowego ciężko nam go uszkodzić, jednak przy mocnym uderzeniu czymś twardym, blat może zostać odłupany lub pęknąć. Poza tym blaty granitowe należy impregnować środkami zamykającymi naturalne pory granitu. Daje to ochronę przed plamami, które mogą powstać z rozlanej kawy czy oleju.

4. Czy da się naprawić uszkodzone blaty kamienne granitowe?

Trudno jest uszkodzić blat granitowy, jednak wszystko się zdarzyć może. Jeżeli uszkodzenie polega na odpryśnięciu kawałka blatu to ubytek możemy uzupełnić mieszanką żywicy i zmielonego granitu. Pękniętego blatu niestety nie da się zlepić. Wówczas duże naprawy i uszkodzenia trzeba przeprowadzać w zakładzie kamieniarskim, wyposażonym w odpowiednie maszyny.

5. Czy na blacie granitowym mogą powstać plamy?

Powierzchnia granitu jest lekko porowata, co sprawia, że jest podatny na plamy . Jeżeli na blacie pozostawimy wodę lub mokrą szmatkę może powstać ciemna plama, która zniknie po wyschnięciu. Powstawaniu plam na blacie zapobiegnie regularna impregnacja uszczelniająca pory.

6. Czy na blacie granitowym mogą rozwinąć się bakterie?

Na dobrze zaimpregnowanym blacie bakterie nie mają pożywki, na której mogły by się rozwinąć. Do blatu nie przenikają żadne substancje z przygotowywania posiłków. Blaty granitowe możemy spotkać zarówno w laboratoriach chemicznych jak i w kuchniach przemysłowych. Można też powiedzieć że powierzchnia blatu granitowego jest antybakteryjna. W porównaniu do blatów drewnianych, które są nasiąkliwe można by rzec, że blaty granitowe są sterylne.

7. Czym czyścimy blaty kamienne z granitu?

Impregnacja blatu gwarantuje piękno blatu przez wiele lat. Jednak nawet najlepiej zaimpregnowany blat powinien w codziennym użytkowaniu być po prostu czysty. Do mycia blatu wystarczy czysta ścierka i płyn do mycia naczyń oraz środki do czyszczenia granitu. Nie czyścimy blatów żadnymi metalowymi czyścikami, aby go nie porysować.

8. Koszt blatu granitowego?

Blaty granitowe będą nam służyć przez wiele lat, więc ich zakup to dobrze zainwestowane pieniądze. Poza tym są praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Granit wydobywany jest na całym świecie, jego pochodzenie, barwa i dostępność mają znaczący wpływ na cenę. Cena blatu z rodzimego granitu szarego ze strzegomskich kopalni to około 500 zł za m 2, do tego oczywiście dochodzą koszty obróbki i montażu. Jednak rzadko wykonuje się blaty z rodzimego granitu ze względu na jego kolor i wygląd. Częściej możemy go spotkać w postaci kostki granitowej lub krawężników. Granit galaxy star pochodzący z Indii ma czarną jednolitą strukturę, bardzo ładnie wyglądającą. Jest on też najczęściej wykorzystywany do produkcji blatów. Koszt m 2 takiego blatu to koszt ponad tysiąca złotych bez kosztu obróbki i montażu.

9. Czy kuchnia z blatem kamiennym granitowym jest droższa?

Odpowiedź jest tylko jedna – tak, blaty granitowe są blatami efektownymi wizualnie i pod względem właściwości mechanicznych. Dodają kuchniom uroku i blasku. Bardzo często spotykamy je w apartamentach, gdzie dodają blasku całości aranżacji.

10. Czy warto zainwestować w blat granitowy?blaty kamienne

Po przeczytaniu wcześniejszych punktów, chyba nikt nie ma wątpliwości! Granit to najlepszy materiał na blat, polecany przez stolarzy, kamieniarzy, architektów. Stosowany w gastronomi i laboratoriach chemicznych. Inwestycja, która będzie nam służyć przez wiele lat. Można nawet powiedzieć, że blat przeżyje meble kuchenne. Blat będzie higieniczny i łatwy w utrzymaniu czystości. Sprawdzi się doskonale w aranżacji kuchni w stylu skandynawskim, angielskim czy prowansalskim, gdzie stawia się na naturalne materiały.

 

Galeria blatów kamiennych z google

Szybki kontakt!
+
Wyślij!