Kamieniarz /Katowice

Kamieniarz Stonegranit  –  galerię realizacji i sposoby przebiegu zamówień

W galerii znajdą Państwo nasze przykładowe realizacje. Oczywiście nie jest to wszystko co jesteśmy w stanie wykonać. W celu ułatwienia procesu zamówienia pod każdą galerią jest wyszczególniony etapami proces zamówienia. Dla: nagrobków, schodów czy blatów kuchennych przebiegają nieco inaczej.

Galeria:

Blaty

Kamieniarz Katowice

Etapy procesu wykonania blatów kuchennych przez kamieniarza

Pierwszy krok to kontakt telefoniczny lub e-mailowy, który jest podstawą do dalszej współpracy. Jeśli posiadają Państwo projekt lub szkic roboczy kuchni najczęściej od stolarza, prosimy o wysłanie go na nasz adres e-mailowy i na tej podstawie dokonujemy wstępnej wyceny.

Po zaakceptowaniu ceny umawiamy się na pomiar. Pomiar blatów kuchennych wykonuje się wyłącznie do gotowych mebli.

Podczas finalnego pomiaru oraz ustaleniu szczegółów podpisujemy umowę i pobieramy zaliczkę wysokości 30% wartości zamówienia. Następnie rozpoczynamy proces produkcji wyrobu. Po  2-4 tygodniach realizujemy montaż i następuje końcowe rozliczenie zlecenia.

 

Galeria  schodów kamiennych/kamieniarz

Kamieniarz Katowice

Etapy procesu wykonania schodów kamiennych 

Pierwszy kontakt to, również kontakt telefoniczny lub przez formularz kontaktowy. Jeżeli korzystają Państwo z formularza kontaktowego to prosimy o podanie swojego numeru telefonu. Telefonicznie ustalamy z Państwem nieodpłatny i niezobowiązujący termin spotkania na terenie budowy.

Spotkanie – Na spotkaniu wykonujemy pomiaru schodów. Oraz ustalamy wszystkie szczegóły techniczne dotyczące zamówienia. Rodzaj kamienia, sposób ułożenia stopni i rodzaj barierki oraz ewentualnego oświetlenia. Na każdym spotkaniu mamy zestaw próbników z oferowanymi rodzajami kamienia. Podczas pierwszego spotkania zbieramy tylko niezbędnie informacje potrzebne do sporządzenia oferty.

Oferta – Około 2-4 dni potrzebujemy na sporządzenie dla Państwa oferty.

Umowa – Jeżeli oferta zostanie przez Państwa zaakceptowana ustalamy kolejny termin spotkania do jej podpisania. Pobieramy wtedy zaliczkę w wysokości 30% wartości zamówienia, którą można zapłacić gotówką lub przelać na wskazany numer konta bankowego.

Produkcja – Po otrzymaniu zaliczki rozpoczynamy realizację zlecenia i przygotowujemy elementy Państwa schodów. Średnio wykonanie schodów trwa od momentu złożenia zamówienia od 2-10 tygodni wszystko zależy od ilości zamówień w danym okresie.

Montaż – Wstępny termin montażu zapisujemy w umowie 1-3 tygodnie wcześniej potwierdzamy go telefonicznie. Jeżeli montaż jest skomplikowany lub wieloelementowy może trwać 1-3 dni.

Koniec inwestycji – Po odbiorze pracy przez klienta następuje finalne rozliczenie.

Nagrobki galeria

nagrobek1
nagrobek1
nagrobek 5
nagrobek 5
nagrobek 6
nagrobek 6
nagrobek 7
nagrobek 7
nagrobek 9
nagrobek 9
nagrobek 11
nagrobek 11
nagrobek12
nagrobek 12
nagrobek 13
nagrobek 13
nagrobek 14
nagrobek 14
nagrobek 15
nagrobek 15
nagrobek16
nagrobek16
nagrobek 17
nagrobek 17
nagrobek 18
nagrobek18
nagrobek 19
nagrobek19
nagrobek 21
nagrobek 21
nagrobek 23
nagrobek 23
nagrobek 25
nagrobek 25
nagrobek  27
nagrobek 27
nagrobek 28
nagrobek 28
nagrobek 31
nagrobek 31
nagrobek 32
nagrobek 32
nagrobek 33
nagrobek 33
nagrobek 34
nagrobek 34
nagrobek 35
nagrobek 35
nagrobek 36
nagrobek 36
nagrobki 37
nagrobki 37
nagrobek 38
nagrobek 38
nagrobek 39
nagrobek 39
nagrobki  40
nagrobki 40
nagrobek 41
nagrobek 41

Kamieniarz Katowice

Proces zamawiania i wyceny nagrobków

Etapy przebiegu zamówienia nagrobków i galeria realizacji:

  • Pierwszy kontakt to najczęściej kontakt telefoniczny. Nasz numer znajdą Państwo na naszej stronie internetowej w zakładce kontakt. Będziemy potrzebować kilka informacji niezbędnych w celu określenia wyceny:

Jakiego rodzaju jest mogiła (piwnica, w której znajduje się trumna): ziemna czy murowana (sarkofag)?

– w przypadku mogiły ziemnej poprosimy o podanie wymiarów dwóch sąsiednich mogił, ich długości i szerokości oraz odległości pomiędzy nimi (oczywiście jeśli uzyskanie takich informacji będzie możliwe);

– w przypadku sarkofagu będziemy potrzebować jego długości i szerokości oraz wysokości nad ziemią, jeśli wystaje ponad nią.

Kolejny krok to wybór wzoru nagrobka. Jesteśmy w stanie wykonać każde zlecenie nawet z nietypowego kamienia. Największą galerią gotowych wzorów jest cmentarz. Jeżeli znajdą Państwo nagrobek, który chcą umieścić na mogile mogą zrobić zdjęcie telefonem komórkowym lub znaleźć wzór na stronach internetowych i przesłać e-mailowo lub mms-owo.

Cały proces zamówienia w celu wyceny może odbyć się na cmentarzu po wcześniejszym umówieniu spotkania w dogodnym dla Państwa terminie.

Podpisanie umowy odbywa się po ustaleniu wszystkich szczegółów zamówienia i akceptacji materiałów, wzorów oraz ceny. Podczas podpisania umowy wymagana jest zaliczka w wysokości 30% wartości zamówienia.

 

 

Kamieniarz

Jest to jedyna nazwa zawodu, którego głównymi pracami jest ręczna i mechaniczna obróbka naturalnych lub sztucznych kamieni w celu uzyskania pożądanego kształtu czy powierzchni pod konkretne zamówienie oraz projekt klienta.

W zależności od specjalności zakładów kamieniarz wykonuje nieskomplikowane powierzchnie kamienne lub nawet prace rzeźbiarskie. Obecnie największa ilość zakładów kamieniarskich wyspecjalizowała się w produkcji nagrobków kamiennych, gdyż ich produkcja jest w miarę prosta.

Całokształt prac kamieniarza

Prace przygotowawcze

Zakłady kamieniarskie produkujące nagrobki zajmują się odróbką odpowiedniego kamienia. Kamień wybierany jest przez klienta a dokładnie jego wzór. Zadaniem kamieniarza jest dopasowanie kształtu i ogólnego wyglądu nagrobka do wymagań klienta oraz wybranie koloru i struktury powierzchni. Następny etap prac to dostarczenie materiału do zakładu przy pomocy maszyn specjalistycznych lub ręcznie. Dobrze gdyby przed wyborem kamienia do obróbki klient miał możliwość zobaczenia kamienia, gdyż każdy kamień jest inny. Jeżeli kamień jest w zakładzie i zapoznano się z jego budową i ukształtowaniem ziaren, pęknięć, kamieniarz przystępuje do wykonania wzorników oraz planowania obróbki kamienia czyli cięcia, szlifowania i polerowania materiału. Do tych czynności wykorzystywane są piły tralki, tokarki, szlifierki itp.

Prace wykończeniowe, które prowadzi kamieniarz

Po skończonych głównych prac następuje etap prac wykończeniowych czyli wykonanie napisów i dekoracji przy pomocy dłut i frezarek. W tym etapie montuje się też zdjęcia na porcelanie na życzenie Klienta. Kamieniarz też w ramach swoich prac montuje całą konstrukcję na cmentarzu.

 

Następną gałęzią prac kamieniarskich jest wykonywanie rzeźb, ornamentów i fresków. Praca kamieniarza zaczyna się od ustaleń z klientem zakresu prac i zaznajomienie się z projektem. Kamieniarz realizację zamówienia zaczyna od rysunku wykonywanego elementu a następnie wykonuje gipsowy model. Jeżeli model spełnia oczekiwania klienta to następnie przy pomocy cyrkla, siatki i podziałki pomiarowej przenosi wzór modelu na kamień. Praca kamieniarza kończy się dopiero po transporcie wyrobu i montażu w miejscu przeznaczenia. Wraz z pojawieniem się tańszych zamienników cementowych, które jeszcze są do tego łatwiejsze w obróbce kamieniarze coraz rzadziej mają takiego typu zlecenia.

Miejsce pracy – kamieniarz 

Praca kamieniarza w większości przypadków odbywa się na zamkniętych halach produkcyjnych. To tam przeprowadzana jest największa część obróbki elementów kamiennych. Jeżeli wyroby gotowe mają być montowane na: cmentarzu, placu lub budowie, dopiero wtedy kamieniarz pracuje w warunkach zewnętrznych.

Praca z tak twardym materiałem jakim jest kamień, wymaga wykorzystania pracy ciężkich maszyn podczas użytkowania powstaje wówczas duży hałas, który przekracza obowiązujące normy. Do przenoszenia elementów kamiennych służą suwnice a w mniejszych zakładach wózki widłowe, które przewożą surowiec do centrów obróbczych. W zakładach obróbczych przy szlifowaniu kamienia powstaje duża ilość pyłu, przeciwdziała się temu używając na powierzchnie obróbcze wodę. Pył może powodować pylicę. Nie tylko hałas i pył to uciążliwości pracy kamieniarza. Praca w zakładzie to praca w pozycji stojącej cały czas na nogach. Transport i obróbka ciężkich wyrobów wiąże się z częstymi urazami narządów ruchu. Z racji na duży ciężar wyrobów ekipy kamieniarskie składają się przynajmniej z trzech osób.

Kontakt kamieniarza z klientem ogranicza się do wyceny i podpisania umowy oraz odbioru wyrobu gotowego przez klienta

Prace obróbcze przez kamieniarza wykonywane są według wcześniej zaprojektowanych planów i ustaleń przeniesionych na rysunek techniczny. Kamieniarz dziennie pracuje 8 godzin choć najczęściej ten czas nie jest zawsze taki sam. Zakłady kamieniarskie to prywatne firmy, które uzależniają swój czas pracy od ilości zamówień do wykonania. Na czas pracy kamieniarza wpływ ma też pora roku. Większość prac kamieniarskich to prace budowlane lub prace wykonywane na cmentarzach. Dlatego główne nasilenie prac kamieniarskich to okres od wiosny do jesieni. Najkrócej mówiąc kamieniarz pracuje tak długo, jak pozwalają mu na to warunki pogodowe i ilość zleceń. W rzeczywistości czas pracy kamieniarza jest nienormowany.

Warunki pracy

Kamienie to główny surowiec pozyskiwany z kamieniołomów. Kamieniołom to piękne miejsce, ale także wyjątkowo niebezpieczne. Nietrudno zatem zgadnąć, że zawód kamieniarza to także niebezpieczne zajęcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania do pracy i zabezpieczenia oraz ochrony. Na strój kamieniarza składa się wiele jego części, które są nieodzownym wyposażeniem codziennego ubioru: odpowiednie obuwie ochronne, kask, okulary ochronne, rękawice i fartuch czy kombinezon. Podczas wielu różnych czynności jakie wykonuje kamieniarz takich jak np. cięcie czy szlifowanie, ważna jest odpowiednia ochrona przed pyłem, odpryskami czy hałasem.

Charakterystyka pracy -Kamieniarz

Pracę kamieniarza zwykle nadzoruje mistrz kamieniarski bądź kierownik budowy dla którego kamieniarz wykonuje zazwyczaj pracę na zlecenie. Najczęściej jednak zawód kamieniarza ma charakter rzemieślniczy dlatego wysokie kwalifikacje pozwalają na założenie własnej działalności gospodarczej. Predyspozycje i zdolności manualne do wykonywania zawodu kamieniarza są niebanalnym czynnikiem wpływającym na pracę jaką należy wykonać, zwłaszcza przy różnego rodzaju elementach dekoracyjnych. Precyzja użycia dłuta ma zastosowanie podczas rzeźbienia w kamieniu, co wiąże się z posiadaniem zdolności artystycznych. Przy realizacji nadzwyczaj dekoracyjnych ornamentów, kamieniarz niejednokrotnie wykorzystuje rysunek techniczny, który umożliwia mu właściwe zaprojektowanie rzeźby. Wyobraźnia przestrzenna to także pomocna cecha dla skomponowania odpowiedniej formy czy kształtu rzeźby.

Do zakresu obowiązków kamieniarza należy również obsługa maszyn i urządzeń jakich często używa się przy obróbce kamienia. Umiejętność naprawy drobnych awarii będzie niezwykle przydatną cechą. Ponadto koordynacja wzrokowo-ruchowa okazuje się być konieczna w przypadku wystąpienia uszkodzenia surowca. Szybkie reagowanie na tego typu sytuacje ma wówczas duże znaczenie.

Cierpliwość i wytrwałość to cechy charakteru jakie powinny cechować dobrego kamieniarza. Tryb codziennej pracy jest klasyfikowany jako praca o monotonnym charakterze. Obróbka kamienia

Przykłady prac kamieniarskich z google

Szybki kontakt!
+
Wyślij!