Granit -galerja
Granit – Najważniejsze informacje dotyczące granitu .
Granity to najlepsze naturalne materiały budowlane twardy i wytrzymały. Jednak przed zakupem płyt czy wyrobów wykonanych z granitu warto zapoznać się z kilkoma informacjami
Co to jest granit?
Skała magmowa o zwartej budowie krystaliczne, z drobnym ziarnem i często doskonale widoczną granica krystalografii. Jednak są odmiany granitu typu Absolut Black gdzie jego wygląd przypomina jednorodna czarną płytę. Granit to naturalny konglomerat składający się z minerałów: kwarcytu, biotypu, plagioklazu, ortoklazu. Granit to materiał odporny na wysokie temperatury i uszkodzenia i warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju. Dzięki temu jest doskonałym materiałem na nagrobki, schody wewnętrzne i zewnętrzne podłogi, elewacje budynków, blaty kuchenne
Granit jest rodzajem skał magmowych o wyjątkowo zwartej, krystalicznej budowie, składający się m.in. z następujących minerałów: ortoklaz, plagioklaz, kwarc i biotyt. Dzięki temu składowi chemicznemu granit jest odporny na wysokie temperatury, wytrzymały. Dlatego dołączając do tych zalet walory estetyczne stanowi doskonały wybór na posadzki i blaty kuchenne i łazienkowe.
Wykończona płyt granitowych?
- Powierzchnia polerowana jest idealnie gładka i błyszcząca. W dobrze wypolerowanej płycie można się przejrzeć. Płyty polerowane są wizualnie ciemniejsze od płyt matowych lub płomieniowanych ciętych z tego samego bloku. A struktura wewnętrzna jest bardziej uwidoczniona.
- Płomieniowana lub młotkowana powierzchnia jest szorstka, antypoślizgowa. Doskonale nadająca się na stopnie schodów i posadzki zewnętrzne.
- Szczotkowana lub szlifowana powierzchnia nie błyszczy. Jej powierzchnia jest gładka i matowa. Pozwala to na łatwe utrzymaniu jej czystości.
Gdzie możemy położyć płyty i płytki granitowe.
Granitowe płyty i płytki jako materiał naturalny wykazują się bardzo wysoką wytrzymałością. Dzięki temu znalazły wiele zastosowań. Nie istotne jest czy jest to wnętrze mieszkaniowe, czy komercyjnej. Płyty granitowe będą rewelacyjnym rozwiązaniem, a dzięki bogactwu koloru i struktury doskonale się sprawdzą w każdej aranżacji.
- płyty i płytki szlifowane lub szczotkowane stosuje się na schody i posadzki we wnętrzach komercyjnych. Gdzie przy dużym natężeniu ruchu inne materiały nie zdały by egzaminu. Powierzchnie takie są powierzchniami antypoślizgowymi. Dlatego sprawdzają się również doskonale na zewnątrz budynków. Dzięki temu znalazły zastosowanie na schody zewnętrzne i na chodniki
- granit w formie płyt polerowanych doskonale się sprawdza na blaty kuchenne dzięki swojej wytrzymałości i odporności na wysokie temperatury. Posadzki wewnątrz budynków o dużym natężeniu ruchu. Płyty granitowe sprawdzają się również jako okładzina ścian w pomieszczeniach o dużej wilgotności np. łazienkach
- na krawężniki, meble ogrodowe, podjazdy, schody, chodniki, tarasy to miejsca gdzie możemy śmiało stosować powierzchnie płomieniowane i młotkowane
Przy zakupie płyt granitowych powinniśmy zwrócić uwagę na przy zakupie płyty i płytek granitowych.
Jeżeli kupujemy jedną płytę granitową którą zamontujemy w postaci nagrobka lub blatu kuchennego to jedynie powinniśmy przyjrzeć się jej w dziennym mocnym świetle pod różnymi kątami. Pod światło możemy zauważyć wszystkie pęknięcia i przebarwienia.
Jeżeli kupujemy schody lub płytki granitowe które rozłożymy na podłodze lub ścianie a sam wyrób ma niewielkie rozmiary. Należy wtedy rozłożyć płytki jedna koło drugiej i baczną uwagę zwrócić na kolor i jego odcień. Płyty cięte z jednego bloku kamiennego mogą znacznie się pomiędzy sobą różnić w zależności od miejsca bloku z którego zostały wycięte. Nie możemy zapominać że granit to materiał naturalny więc rozkład minerałów może być różny.
Rodzaj powierzchni wykończenia płytek jest uzależniony od miejsc użycia. Nie zaleca się kłaść płytek polerowanych na podłogę w łazience, schody i tarasy znajdujące się na zewnątrz budynków. Gdyż gładka powierzchnia w połączeniu z woda może prowadzić do pośliźnięcia.
Etapy produkcji płyt i płytek granitowych
- wydobycie w kamieniołomach dużych bloków granitu
- cięcie dużych bloków piłami chłodzonymi wodą
- kalibrowanie kątów i powierzchni
- fazowanie