Schody wewnętrzne

Kamienne schody wewnętrzne
Kamienne schody wewnętrzne

Schody wewnętrzne

Schody wewnętrzne to element niejednego domu. Wielu architektów czy wykonawców analizuje wybór różnego rodzaju schodów, zastanawiając się jaki typ stopni będzie najbardziej odpowiedni dla danego wnętrza. Oczywiście każdy dom jest inny i nie każdy dom będzie miał takie same schody.

Wybór schodów

Przy wyborze schodni należy zwrócić uwagę na ich funkcjonalność a także komfort i wygodę użytkowania. Poza tym powinny być bezpieczne dla przyszłych mieszkańców. Wygląd również nie jest bez znaczenia. Najlepiej, aby schody reprezentowały się znakomicie i wzbudzały ogólny zachwyt.

Przy projektowaniu tej części domu dobrze skorzystać z rad fachowca stolarza, takiego, który ma pokaźny dorobek za sobą i wykonał wiele udanych realizacji. Brak wiedzy oraz doświadczenia mogą okazać się zgubne i w rezultacie mogą przysporzyć nam wiele problemów, ale przede wszystkim narazić nas na dodatkowe koszty. Stolarz posiadający umiejętności praktyczne z pewnością wyeliminuje wszystkie nasze błędy na jakie nie zwrócilibyśmy wcześniej uwagi. Ponadto ich niektóre parametry zostały zapisane w prawie budowlanym.

Wysokość kondygnacji podczas budowy domu może nieznacznie ulec zmianie. Przede wszystkim położenie podłóg czy posadzek może zabrać kilka centymetrów. Wykończenie sufitów również może zmniejszyć lub zwiększyć wyliczone wcześniej parametry. Dlatego przed montażem schodów wszystkie wymiary trzeba jeszcze raz sprawdzić i ewentualnie przekalkulować i dostosować je na nowo. Najważniejsze, aby każdy stopień posiadał tą samą wysokość. W przeciwnym razie stopnie mogą okazać się niewygodne w użytkowaniu a nawet niebezpieczne. 

Wymiary schodów wewnętrznych

Standardowe parametry jakie przyjmuje się dla stopni to rozmiar stopy i długość kroku. Dla mężczyzn jest to 70 cm a dla kobiet 62 cm. Dlatego średnia jaką się zakłada to 60-65 cm. Jest to zależność wynikająca z następującego równania: 

2 x wysokość stopnia np. 15 cm + szerokość stopnia np. 30 cm = 60 cm

Podstawowe wymiary jakie powinny mieć stopnie:

  • wysokość od 14-19 cm (15 cm najbardziej wygodne dla wszystkich rodzajów schodów);
  • szerokość 25-32 cm (32 cm najbardziej wygodne);
  • szerokość w schodach wachlarzowych lub zabiegowych powinna wynosić w najwęższym miejscu min. 10 cm, ale najwygodniejsze będą stopnie o szerokości 16 cm.

Wymiary dla spoczników i biegów:

  • szerokość biegu powinna mieć od 80-125 cm (najwygodniejszy 90-100 cm);  
  • liczba stopni w biegu powinna być nieparzysta i nie powinna przekroczyć 17 szt. (najwygodniejsza ilość to 10-12 szt.);
  • szerokość spoczników między piętrowych nie powinna być mniejsza niż 80 cm.

Balustrady nie powinny być niższe niż 75-90 cm wysokości, natomiast wypełnienie między tralkami nie powinno przekraczać 12 cm. Ostatnim równie ważnym wymiarem jest wysokość od stopnia do sufitu i powinna wynosić min. 205 cm, ale najwygodniejszą odległością będzie 210 cm. 

Kamienne schody wewnętrzne 

Najtrudniej podjąć decyzję z czego mają być wykonane nasze schody. Jeśli już zdecydujemy się na kamienne schody to z pewnością będzie to kosztowna inwestycja, ale na długie lata. Kamień jest surowcem niezwykle twardym, wodoodpornym i niepalnym. Zwróćmy uwagę na kamienne budowle z odległych epok, które przetrwały po dziś dzień. Możemy założyć, że nasze schody przetrwają całe stulecia.

Kamień nadaje prestiżu a w połączeniu z drewnem, metalem czy szkłem prezentuje się nadzwyczaj dobrze i nawiązuje do natury. Wygląd tego materiału jest jednym z jego atutów. Powierzchnie kamienne mogą mieć różne struktury poprzez gładkie z połyskiem po chropowate i matowe. W zależności na jakie wykończenie się zdecydujemy taki efekt końcowy możemy uzyskać.

Sposoby obróbki powierzchni schodów

Istnieje wiele metod obróbki nawierzchni kamiennych np. szczotkowanie, piaskowanie, płomieniowanie czy polerowanie. Należy mieć jednak na uwadze, że im powierzchnia kamienia będzie chropowata, tym bezpieczniejsza w użytkowaniu. Połysk może okazać się zbyt problematyczny z tego względu, że bywa śliski. Należy wówczas zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci np. pasków antypoślizgowych. Ma to przełożenie na bezpieczeństwo zwłaszcza, gdy w domu będą dzieci. 

Zmatowione powierzchnie kamienne czy drobne zarysowania usuniemy za pomocą polerowania, co odświeży nasze schody i nada im nowego blasku. Unikalne kolory i wzory kamienne pozwolą nam wybór takiego kamienia, który będzie pasował do każdej wizualnej aranżacji. W obecnej chwili na rynku dostępność kamienia jest nieograniczona. Poza tym schody kamienne są łatwe w utrzymaniu czystości, co sprawia, że nie wymagają jakiś szczególnego traktowania. Pielęgnując kamienne powierzchnie używajmy tylko środków specjalnie do tego przeznaczonych. Należy zaznaczyć, że surowiec ten jest zimny w dotyku, co może być wybawieniem latem, ale zimą przyprawiać nas o dreszcze. Mając takie informacje jesteśmy w stanie podjąć właściwą decyzję czy kamień to dobry wybór na schody do naszego domu. Wiele osób z pewnością zgodzi się z nami i wybierze nietuzinkowy kamień. 

Galeria schodów kamiennych z google

Szybki kontakt!
+
Wyślij!