Co musimy wiedzieć zanim zamówimy nagrobek

 Nagrobek ma cenę ściśle związaną z jego wymiarami i rodzajem kamienia użytego do jego budowy. Aby wstępnie wycenić nagrobek musimy mieć następujące informacje. Dokładną wycenę zawsze można podać po spotkaniu na miejscu instalacji nagrobka.

1. Wymiary podstawy (posadzki) nagrobka (długość i szerokość).nagrobek

  • Groby ziemne ( trumna jest składana bezpośrednio do ziemi ) podstawą podstawą wymiarów są wewnętrzne przepisy zarządu cmentarza. Jeżeli zarząd cmentarza nie narzuca określonych wymiarów to należy się kierować ułożeniem i rozmiarami sąsiednich grobów.
  • Groby murowane ( grobowce, katakumby, piwnice) – najistotniejsza sprawa to wymiary grobowca. Chodzi o jego długość i szerokość. Jeżeli grobowiec wystaje ponad poziom ziemi to ten wymiar również jest ważny. Optymalnie jak można podać jeszcze grubość ścian grobowca. Wymiar nagrobka musi być tak dobrany aby zakrywał całą betonową płytę grobu. Cena nagrobka jest ściśle powiązana z wymiarami płyty betonowej gdyż to ten wymiar głównie deprymuje ilość zużytego granitu.

Aby jeszcze dokładniej określić cenę nagrobka można podać: wymiary ramy stojącej,

2. Gatunek i kolor granitu na nagrobek

Nagrobki są szczególnie narażone na czynniki atmosferyczne do ich budowy najlepiej nadają się granity. W zasadzie nie stosuje się na nie marmuru gdyż w naszych warunkach bardzo szybko uległ by uszkodzeniu. Również nie wszystkie rodzaje granitu nie nadają się na nagrobki zwłaszcza te importowane z ciepłych krajów. Oczywiście dotyczy to tylko niektórych rodzajów kamienia( np. padanga)

Dobór koloru kamienia jego ziarna i żył to rzecz oczywiście gustu. Pamiętajmy jednaka aby zawsze się dopytać czy kamień się plami od liści i traw i jak sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych.


3. Modele nagrobków


Obecnie dzięki zastosowaniu frezarek CNC można wykonać dowolny wzór nagrobka. Jednak zawsze należy pamiętać że nagrobki na cmentarzach najczęściej stoją po kilkadziesiąt lat a może nawet i ponad 100. Jeżeli przejdziemy się po cmentarzu to zauważymy że całkiem inne nagrobki były montowane jeszcze 10-20 lat temu a te najnowsze się od nich pod względem stylistyki różnią. W kamieniarstwie jak i w każdej innej dziedzinie występuje zjawisko mody. A moda ma to do siebie że przemija.

Bardzo często można też spotkać „ wystawy „ gotowych nagrobków. Mamy tam najczęściej kilkadziesiąt modeli do wyboru. Są to najczęściej nagrobki produkowane w Chinach

Aby wycenić nagrobek można wybrać dowolny model z naszej oferty lub podesłać zdjęcie nagrobka z cmentarza.

4. Fundament

 

Aby nagrobek stał przez wiele lat musi mieć solidne fundamenty.
Każdą budowlę tak i nagrobek należy zacząć od solidnego fundamentu. W przypadku gdy nagrobek stawiamy na istniejącym już grobowcu nie ma potrzeby wylewania dodatkowych fundamentów. W takim przypadku wymiar istniejącego grobowca określa wymiar nagrobka. Nie ma konieczności robić dodatkowych fundamentów. Jeże będzie dodatkowy pochówek w takim grobie należy rozmontować istniejący nagrobek a po pogrzebie zmontować od nowa.

Groby ziemne wymagają innego podejścia. W ich przypadku nie mamy stabilnego podłoża na którym możemy posadowić nagrobek. Jeżeli nagrobek postawić bezpośredni na ziemi to w bardzo krótkim czasie pod wpływem swego ciężaru przechylił by się i rozpad.

Dla stabilizacji nagrobków stosuje się ramy żelbetonowe osadowione na dwóch belkach. Dzięki temu punkt podparcia nagrobka znajduje się poza obrysem kopania grobu. Przy takiej technologii nawet w przypadku przechylania się nagrobka spowodowanego niestabilny podłożem łatwo skorygować położenie nagrobka bez konieczności jego rozbierania.

5. Litery

Na każdym grobie umieszcza się również informację o osobie zmarłej. Mamy kilka sposobów wykonania nekrologu:

 

  •  litery wkuwane w kamień
  • nakładane litery na kamień z brązu lub stali nierdzewnej
  •  piaskowane

Litery piaskowane są formą najtańszą . Takie liternictwo można wykonać na każdym kamieniu. Najbardziej widoczne jest na kamieniach czarnych. Jeżeli mamy jasny kamień to warto dodatkowo przemalować litery specjalnymi farbami.

 Metalowe litery są zawsze widoczna na każdym kamieniu i bardzo trwałe.

6.Galanteria na nagrobek


Uzupełnieniem każdego nagrobka są jeszcze : lampiony, wazony, krzyże, zdjęcia i ławeczki

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!